5 důvodů, proč je elektrická udírna lepší než doma postavená

Toužíte po voňavé slanině, lahodných klobásách nebo dokonale vyuzeném mase? Uzené lahůdky, které roztančí vaše chuťové buňky, kdykoliv si budete přát? 

Řešením je vlastní udírna. Jestli už se vám v hlavě rodí plán na stavbu podomácku postavené udírny, tak tuhle myšlenku zase rychle zažeňte. Zapomeňte na starosti a práci, které přináší vlastnoručně postavená udírna. Zkuste si přečíst, proč pro vás může být lepší elektrická udírna.

Teď si možná říkáte, že je zbytečné vyhazovat tolik peněz a další vydat při účtu za elektřinu. Jste přeci šikovní, ruční práce vás baví a radost z vlastní tvorby je tak povznášející. Materiál seženete po kamarádech a bude vás to stát jen čas. Ale zpět na zem z růžových obláčků. 

vyhody-elektricke-udirny

Domácí nemusí fungovat, jak má!

Začneme časem, to je totiž to nejcennější, co máte. Jak dlouho vám zabere postavení udírny? Několik týdnů plánování, shánění materiálu a nakonec několik hodin tvrdé dřiny. Opravdu je postavení udírny levnější?

Dobře, máte dost času, takže to není ten hlavní důvod? Stačí ale jedna malá chyba ve výpočtu, špatný materiál nebo nevhodné umístění a udírna nebude fungovat tak, jak má. Tedy čas a peníze za všechen materiál je pryč.

Výsledek je nejistý

I když domácí udírnu postavíte a věnujete jí spoustu svého času, tak tím vaše oddanost udírně nekončí. Každé uzení budete kolem ní tancovat, shánět jí to nejvoňavější dřevo, řešit jeho správné hoření, vychytávat správnou teplotu a stejně výsledek bude vždy nejistý. Když už konečně najdete nějaké fígle, tak se změní počasí a začínáte od začátku. 

Elektrické udírny a jejich výhody

Elektrická udírna vám zajistí pohodlí, které se nedá vyčíslit.

Uzení je pomalé mazlení se s masem, šunkou, rybami nebo sýrem, které potřebuje čas a klid, ale potom se vám odmění delikátní kouřovou vůní a chutí, která vám utkví v paměti dlouhé týdny.

 

Jak vybrat elektrickou udírnu?

Elektrické udírny lze vybírat podle několika kritérií. Záleží na tom, co je právě pro vás zásadní. Zda budete vybírat podle toho, jestli má udírna generátor kouře, nebo se budete třeba rozhodovat podle druhu topiva, možností ovládání, velikosti nebo zaizolování.

My doporučujeme vzít především v úvahu druh paliva - protože pokud si vyberete udírnu na brikety, pelety nebo štěpku - takové palivo pak budete muset k topení už stále používat. A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? 

☑️ Udírna na brikety⁠

Jde o malé slisované kousky ve tvaru puku, složením z čistého dřeva, při výrobě se nepoužívá žádné lepidlo, drží pohromadě lisováním. U udíren na brikety nastavíte sami teplotu a intenzitu přikládání a udírna sama bude spalovat potřebný počet briket⁠.

☑️ Udírna na štěpku⁠

Štěpka má sypkou konzistenci a v udírnách funguje na principu plynulého dávkování pomocí otočného “šneku”, udírna by měla být doplněna miskou s vodou - tam dopadne zbytkový odpad.⁠

☑️Udírna na pelety

Udírny na pelety nemívají samostatnou topnou spirálu jako předešlé dva, sypou se do zásobníku a spalují se ve speciální komoře, dávky zajišťuje opět otočný “šnek”⁠.

palivo-do-udirny

Udírny s generátorem kouře

Rozhodně se pak také zaměřte na generátor kouře. Ukážeme vám rozdíl mezi elektrickou udírnou s generátorem kouře a bez generátoru kouře.

☑️ Elektrická udírna BEZ generátoru kouře

Součástí elektrické udírny bez generátoru kouře je topná spirála, na kterou nasypete navlhčené piliny. Ty pak spirála zahřívá, aby vznikl kouř pro uzení.

☑️ Elektrická udírna s generátorem kouře

Elektrické udírny s generátorem kouře mají zásobník na pelety, štěpku, drť nebo brikety. Generátor kouře funguje automaticky. Stačí doplnit topivo do zásobníku a zapnout. Generátor kouře pak sám posouvá topivo ke spalování na topné těleso, kde pomalu odhořívá (doutná). Vyhořelé topivo je následně odsunuto do misky s vodou.

5 výhod elektrické udírny:

1) Stálá nastavená teplota ✅ 

Nemusíte kolem udírny poskakovat a předvádět ohňové tance. Na manuální i digitální udírně si nastavíte přesnou teplotu. Udírna nastavenou teplotu nepřekročí, takže maso nikdy nespálíte.

2) Obsluhu zvládne i začátečník 

Obsluhu elektrické udírny zvládnete i bez předchozích zkušeností. Jen si pozorně přečtěte manuál k obsluze a pusťte se do uzení.

3) Bezpečnost bez otevřeného ohně 

V elektrické udírně nedochází k hoření, pouze k zahřívání topiva. Navíc jsou vyrobené z nehořlavého materiálu, jako je nerezová ocel, takže nehrozí vznícení, jako je tomu u udírny dřevěné.

4) Snadná údržba 

Rošty, háky i celý vnitřek udíren se velmi snadno udržule. Odpad z topiva se shromažďuje v misce s vodou, kterou jednoduše vylijete a umyjete. Většina roštů i vnitřního příslušenství lze umýt i v myčce.

5) Lehké a přenosné 

 Většinu elektrických udíren můžete přenést tam, kde je zrovna potřebujete. Stačí mít přístup k elektřině a na víkendy si ji klidně zabalte s sebou na chatu.

Cena vs výkon, na co si dát pozor při výběru udírny

Cenu elektrické udírny ovlivňuje spousta faktorů. Můžete si pořídit udírnu pro dva s jednoduchým ovládáním, ale také profi udírnu vhodnou do gastro provozu se spoustou funkcí. Pokud máte rodinu a partu přátel, které chcete pohostit doma vytvořenými lahůdkami, volte zlatou střední cestu. 

Na co se určitě zaměřte, je izolace. Udírny jednoplášťové jsou levnější, protože nejsou zaizolované. Cenově se pohybují již od 3000 Kč, ale hodí se maximálně tak na léto na občasné uzení o víkendu na chatě. V nižších teplotách by se vám uzení sakra prodražilo. 

Stačí pár tisíc připlatit a vybírat mezi udírnami, které jsou dvouplášťové, tedy zaizolované. Dají se pořídit již od 8000 Kč.

Když se rozhodnete investovat do domácí udírny, tak vám jednoznačně doporučujeme vybírat z udíren s generátorem kouře. Elektrickou udírnu s manuálním ovládáním a generátorem kouře pořídíte již od 15 000 Kč, digitální pak od 20 000 Kč.

 

Nejoblíbenější elektrické udírny 

Podívejte se na 5 nejoblíbenějších udíren, které si oblíbili naši zákazníci.

☑️ Udírna Bradley Smoker Digital

 • Digitální elektrická udírna Bradley Smoker Original je revoluční přenosná venkovní udírna se čtyřmi rošty.
  • nízká hmotnost
  • pojme až 15 kg masa
  • digitální udírna včetně generátoru kouře, topného tělesa a briket

 

☑️ Digitální nerezová udírna BBQ Borniak

 • Nová vylepšená řada udíren Borniak s novým digitálním displejem a adaptérem kouře:
  • vylepšená izolace
  • vyšší výkon topné spirály
  • zdarma k udírně dostanete generátor kouře, topného tělesa a 10l udící štěpky

 

☑️ Nerezová udírna SmooKing Pro

 • Elektrická udírna s řízeným generátorem kouře:
  • mohutná konstrukce zajistí větší stabilitu
  • přesnější teplotní sonda
  • generátor kouře s filtrem

 

☑️ Udírna na pelety Pit Boss

 • Elektrická udírna na dřevěné pelety s digitálním ovládáním a prosklenými dvířky:
  • vícepolohový regálový systém
  • zvýšený stojan pro snadnou obsluhu
  • až 18 hodin uzení na jedno naplnění zásobníku

 

☑️ Udírna Bradley Smoker Original Extra Large 6 roštů

 • Udírna Bradley Smoker Original XL je větší venkovní izolovaná elektrická udírna s manuálním nastavením teploty:
  • zdarma je součástí udírny: automatický generátor kouře, topné těleso, 6 kovových roštů, zabudovaným teploměrem ve dveřích udírny, odkapovým roštem a miskou.
  • nízká hmotnost - pouze 26kg
  • pojme až 22 kg masa