Hity pro grilovací sezónu 2023

Sezóna roku 2023 je zahájena, každý z nás už na grilu udělal ten svůj standardní zahajovací„majstrštyk“, ale co dál ? Nedá se grilování povýšit z běžně připraveného jídla na zážitek, na něco netradičního? Jistě.. Na pár možností se v tomto článku podíváme.  

maso na griluju - vseprogril

Základem je gril

V jednom z minulých článků, jsem popisoval jak se připravit na sezónu. V článku byly i základní informace o rozdělení grilů . Nebudu se nyní opakovat, ale zkusím shrnout několik základních věcí, které Vám umožní si lépe gril vybrat a porozumět jejich rozdílům.

Důležité je stanovit si, k čemu gril chcete. Máte partu kamarádů a chcete jim občas udělat nějaký steak? Je Váš cíl dělat celý den 10 kg vepřové plece jako trhané maso? Děláte hodně kuře? Zeleninu či ovoce? To jsou základní otázky, které Vám odpoví na otázku – jaký gril vybrat. Můžete jít také druhou cestou, kdy si zakoupíte značku grilu, se kterou jste byl/a minule spokojen/a a dále nebudete nic měnit. Rozhodně ale stojí tento problém k za zamyšlení.

Důležité je také palivo, protože uhlí / dřevo, plyn nebo elektřina jsou poměrně rozdílné. Samotné jídlo udělané na plynu nebo na rozpálených uhlících může i jinak chutnat.

Grily na uhlí / dřevo

Může se jednat o klasické kotlové grily, kde nejznámější zástupcem těchto grilu je americká značka Weber.Ten se vyznačuje kvalitním zpracováním i zárukou, která bývá např. na poklop klidně i 10 let. Weber nabízí i varianty kotlových grilů lišící se detaily – např. odkládací plocha, kolečka pro pojezd, velikost roštu či příslušenství v podobě litinového roštu nebo nerezového mezikusu určeného pro přípravu pizzy. Jistou nevýhodou je poměrně rychlá ztráta teploty jakmile bude docházet uhlí síla., je tedy nutné více přikládat .

Pokud pokukujete po nečem jiném, je na zvážení keramický gril. Je taktéž určen na uhlí nebo brikety, ale svojí konstrukcí tvořenou keramickou vložkou se využívá především na delší bbq – na trhaná masa a podobně, kde se využívá akumulace teploty do keramiky, která pak vydrží poměrně velkou dobu v řádu hodin žhnout bez sáhnutí ruky. Nesporné výhody jsou vyváženy i drobnými nevýhodami jako např. délkou nahřátí tohoto grilu – díky keramice se gril nahřívá pomaleji, ale v rámci celodenního bbq je 30 minut navíc jistě zanedbatelné.

Plynové grily

Jistě daleko rychlejší než grily na uhlí, určitě i lépe ovladatelné. Nevýhodou je samotná chuť, která je super, ale není tam cítit „to“.. Ono, co se těžko popíše, ale je to možná nádech ohně? Kouře? Víte co myslím... Plynové grily jsou vhodné zejména na rychloakce, kdy se přiřítí parta kamarádů a vy pracujete pouze s omezenou dobou samotného grilování a nemáte čas čekat na rozpálení uhlí. V plynových grilech je větší výběr značek, jako např. Weber, Pit Boss, Broil King, NexGrill, Napoleon či Campingaz. První 4 značky jsou zástupci americké produkce, Napoleon je z Kanady. Poslední jmenovaný pochází z Evropy – konkrétně z Francie. Parametry se u těchto grilů (pokud se díváte na podobné řady) liší jen minimálně, spíše jde o sympatie, vzhled, rozměr a materiály, které byly použity.

Elektrické grily

Elektrické grily je těžké popsat. Ne protože by nefungovali, ale spíše protože skalní fanoušci BBQ se domnívají, že na elektrice to není BBQ. I na elektrický gril se maso musí naložit, ogrilovat..., nesmí se spálit.. I tady se můžeme bavit o BBQ či grilování. Největší zástupcem elektrického grilování je opět americký Weber.

Grily Všeprogril

Příslušenství ke grilům

Příslušenství není tak důležité jako samotný gril, ale dost práce usnadní (nebo naopak přidá). Rozdělit ho lze na několik skupin, ale my pro jednoduchost budeme pracovat pouze se 2 skupinami – základní příslušenství a „profi“ (čtěte pro fajnšmekry).

Základní příslušenství

Věřím, že plno příslušenství máte už nyní doma - jsou ty různé obracečky, kleště, teploměry, litinové nádobí, odkapávací misky a podobně. Já se pokusím vypíchnout ty opravdu důležité

  1. Kvalitní kleště – určitě by jste měli koukat na kvalitu provedení, jak moc jsou kleště pevné a určitě by měly být nerezové.
  2. Rukavice ke grilu – pochopitelně nehořlavé. Pokud vezmete do ruky rozpálenou litinu nebo pizza kámen, Vaše kůže Vám poděkuje.. tedy vlastně ne Vám, ale Vašim rukavicím
  3. Kvalitní teploměr – někdo preferuje teploměr bezdrátový, někteří si pošlou signál po kabelu. Rozhodující je rychlost a přesnost měření, které napříč mezi značkami může být i 10 °C, což je poměrně velký rozptil, který je dán kvalitou teplotních čidel.

Příslušenství pro fajnšmekry

Jistě si říkáte, co bude v této skupině pro fajnšmekry. Mohou to být např. stojany na žebra, udící box, řeznický papír nebo trhací drápy na maso. Opět vyberu pár zajímavostí, s kterými bude život u grilu snažší ;)

  1. Řeznický papír – každý znáte alobal. Je to dost podobné s rozdílem, že řeznický papír propouští vzduch a zadržuje vlhkost. Maso – pokrm tak může dýchat, ale šťáva z masa a podobně zůstane vše uvnitř.Maso je pak daleko šťavnatější, chutnější.. Co vís ci přát..
  2. Grilovací rošt / plancha. Plancha bývá většinou z litiny, aby vedla dobře teplo, rošt bývá většinou nerezový aby se dal vystavit do klasického grilu a my jsme tak dostali druhé patro pro přípravu našich dobrot.
  3. Vakuovačka – asi se Vám to nezdá, ale příslušenství to je, a hodí se vždycky. Jak pro uzení, tak pro nakládání masa, kdy zavakuováním chytne maso díky vlastní šťávě zcela jinou chuť.

grill

Nové trendy v grilování

Trendy jsou vždy silně individuální a to, co přijde trendy sousedovi, nemusí platit pro mě. Obecně se ale dá říci, že doba se mění a lidé se snaží své stravovací návyky upravit podle změn klimatu, šetrnosti k přírodě nebo jen kvůli filozii jídla bez masa. Letmo popíšu nejzásadnější trendy, které do jisté míry ovlivňují stravovací návyky i v BBQ .

  • Swicy – Neznáte ? Pojem možná ne, ale výsledek určitě. Jedná se o aktuálně vcelku známou kombinaci sladkého (sweet) a pálivého (spicy). Typickým představitelem jsou kvalitní čokolády s chilli nebo sladká chuť jahodového jamu spojeného s pikantní asijskou omáčkou.
  • Živá kuchyně – Trend poslední doby, který se do Evropy dostává velmi pomalu. V asijských zemích je to ale zcela běžné. Kobylky, cvrčci, červy... Je to budoucnost a nahradí tato strava poctivé hovězí nebo vepřové maso ?
  • Vege / vega – poslední dobou dost zpropagované téma, které tříští společnost. Velký žrout hovězí nebo zarputilý fanatik, který nejí živočišné produkty ? Oba dva tábory mají svým způsobem pravdu. Jíst maso jen proto abych ho měl je přežitek, na druhou stranu kvalitní maso nedokáže nahradit žádná sója a podobně a pokud někdo říká, že člověk nepozná rozdíl mezi hamburgerem z masa a burgerem z náhražky, lže si do kapsy. Poznat to je jak na struktuře, tak i chuti. Je ale otázkou, zda bychom se k přírodě, ke zvířatům neměli chovat jinak, s větší uctou a možná bychom měli přestat jen plýtvat jídlem.. Kdo ví.. Rozhodně je český trh nasycen náhražkami masa v podobně luštěnin, cizrny a podobně. Není ale asi na škodu si maso občas odpustit a spokojit se se zeleninou nebo ovocem

Buďme konkrétní

Ukážeme si pár rychloreceptů, které se dají na grilu udělat za chvilku. Když se k tomu jako bonus přidá i fakt, že jsou výborné, tak není na to čekat.. Jdeme do toho...

  • Grilovaný banán – Není nic jednoduššího než banán oloupat a rozktojit po délce na 2 části. Tyto části vložit do grilu a nechat je z obou stran opéct. Pokud na banán navíc nasypete špetku skořice a zasypete to třninovým cukrem, neuděláte chybu... Pokud výsledek chcete zjemnit, není na škodu k banánu podávat zakysanou smetanu či jemně dochucený bílý jogurt.
  • Vánočka v grilu – Ano, slyšíte dobře.. V grilu se dá dělat i vánočka. Postup přípravy je stejný – udělá se kvásek, nechá se nakynout. Po-té se dodělá těsto, opět se nechá dokynout. Následně se vánočka uplete a zase se nechá dokynout a pak už se jen položí do grilu do 180 °C a nechá se pohodobě péct. Výsledek stojí za to (https://www.youtube.com/watch?v=1qPAVC8bKg8)
  • Meruňky plněné marcipánem – Jednoduchý, ale perfektní recept. Meruňky rozkrojíte, opatrně vyjmete pecku. Do vzniklého prostoru po pecce vložíte marcipán a meruňku zpět přiklopíte. Doporučuji ji ještě obalit listovým těstem. Pečeme při 170 °C cca 15-20 minut do zlatova. Výborná netradiční záležitost.

ovoce na grilu - vseprogril

Co nějaké koření na závěr ?

  • Garam Masala

Jedná se o indickou směs bez soli s vůní hřebíčku a římského kmínu. Obsahuje i nám známý bobkový list ale i méně tradiční středomořské koření – Pískavici. Používá se při přípravdě drůbeže, ryb nebo v typických indických pokrmech

  • Galangal

Méně známé koření vyskytující se převážně v Asii. Je vzdáleně příbuzný zázvoru, ale jen opticky. V chuti je zcela jiný – výraznější a hodí se skvěle do pálivých jídel, nudlí či vývarů.

  • Chmeli Suneli

Směs pocházející z Arménie a Gruzie.  Obsahuje více než 10 surovin (např. papriku, bobkový list, majoránku, mátu, petržel, estragon...) a je to typický představitel koření pro mletá masa či koření na zeleninu

  • Koření na Kabajaki

Směs pocházející z novodobého Japonska. V dřívějších dobách se Habajaki nazývala pouze příprava úhoře, který se připravil na kousky, napíchl se na špíz a namočil do marinády. Pozdější doba dala možnost vzniku i koření, které se začalo hojně používat právě u přípravy ryb a na marinády. Složení není zcela přesně dané, ale s jistotou lze říci, že bude obsahovat peržel či pepř.