Grilované ovoce

Každého z nás určitě napadla někdy myšlenka "Co zkusit na grilu něco sladkého?". Je určitě ovoce, které se na gril hodí více ale i to, které se na grilu divně „rozplyzne“ a nevypadá vábně na talíři. My se v dnešním článku podíváme na nějaké základní zásady při práci s ovocem, na druhy ovoce a na závěr si ukážeme recept, který můžete vyzkoušet na Vaší rodinné oslavě.

Jaké ovoce se hodí na grilování?

Otázka asi základní, ale jak se za chvílí přesvědčíte, odpovědi se různí člověk od člověka.

Nejzajímavěji se na grilu tváří jablko, broskev, či ananas, který patří mezi stálice na poli bbq. Vhodné je vždy ovoce doplnit o další chuť, aby jste nejedli jen jablko ovoněné kouřem. Typický grilovaný ananas je ukrojený na cca 1 cm tlustý plátek po šířce ananasu s vykrojeným tvrdým středem. Tento vzniklý otvor nám umožní do ananasu přidat kopeček zmrzliny nebo nalít lehce rozpuštěnou čokoládu.

Naopak oproti tomu broskve, které se řadí mezi peckoviny, je fajn jen malinko nechat opéct a udělat jim „grilovanou mřížku“. Při delším grilování by broskev mohla změknout a nebyla by nic moc pro pohled ani na chuť.

Samozřejmě na gril můžeme dát i méně tradiční ovoce jako jsou fíky či meloun (i když ten je spíše zelenina), meruňky, kiwi nebo mango.

Příprava ovoce na grilování

Základ spočívá téměř vždy v přípravě. Platí to u masa, platí to i tady u ovoce nebo zeleniny.

Důležité je ovoce vždy důkladně omýt od zbytků hlíny z pole či dalších nečistot. Samozřejmě nesmíme zapomenout na oloupání, přičemž každé ovoce se loupe jinak. Někde se loupe pouze slupka (jablka, hrušky...), někdy je to celá část tvrdého obalu (jako třeba u ananasu). U peckovin se snažíme vyndávat z ovoce i pecky (meruňky, broskve).

Hurá, máme připraveno, omyto, oloupáno, ale co dál? Dál je to jednoduché – většinu ovoce je nutné namarinovat. Marinád na sladko je poměrně velké množství a každá může být složena z různých surovin, ale obecně platí, že se používají sladké chutě a suroviny, jako např. med, hnědý cukr, česnek, citronová / pomerančová šťáva, sůl, jablečný ocet, jogurt a mnoho dalšího. Do marinády ovoce naložíme, aby chytlo její chuť. Podle různých druhů ovoce se marinuje od 1 hodiny, ale klidně i přes noc. Alternativně lze marinádu na sladko zakoupit v obchodě.

A jde se grilovat...

Maso máme namarinované a teď už nás čeká pouze ugrilovat ty krásné sladké kousky. Technologie grilování jsou stejné jako u masa – přímé a nepřímé grilování.

Můžeme využít i funkce alobalu (vhodnější pro tvrdší ovoce – jablka, hrušky), proto, aby změkly. Ale je také možné grilovat ovoce jako špíz. Ten je paradoxně poměrně komplikovaný, protože vždy musí být každý kousek ovoce na špízu ugrilován akorát, což je obtížné sladit, když se grilují různé druhy ovoce vyžadující různé časy přípravy v grilu.

Osobně hrozně rád jednu věc. Těsně před vyndáním ovoce z grilu jej lehce posypu hnědým cukrem, který se na ovoci krásně rozpustí, speče a vytvoří tak nasládlý element, který doplní chuť ovoce. Lze použít i med, efekt je pak „hutnější“.

Jak naservírovat ovoce?

Ovoce je dosti specifické a jako takové vyžaduje i specifický plating. Servírovat grilované ovoce lze např. s čerstvou šlehačkou, která se hodí spíše k méně aromatickému ovoci jako je např. banán či broskve.

Ananas, meruňky nebo jahody výborně hrají se zmrzlinou – taková poctivá vanilková zmrzlina z kvalitních surovin udělá své. Pokud zmrzlinu zakápnete ještě pár kapkami čokoládového topingu, bude to TOP...

Někteří ovoce servírují i s jogurtem, který ale svým složením potlačí část chuťového vjemu, proto je dobré jogurt použít u více aromatického ovoce, jinak hrozí, že budete cítit prakticky pouze chuť jogurtu, což při práci s grilováním ovoce prostě nechcete.

Výborně se jeví kombinace s palačinkou, do které můžete schovat prakticky jakékoliv ovoce a vždycky to bude fungovat, Ozvláštnit to můžete právě již zmíněnou šlehačkou, posypat kakaem či dortovým posypem a můžete servírovat.

Grilované ovoce můžete kromě šlehačky nebo palačinky doplnit např. ořechy, topingem z čokolády, nadrobenými sušenkami nebo drobným ovocem (borůvky, maliny), což dotvoří už tak kompaktní pokrm, který takto připravené grilované ovoce bezesporu je.

Rychlovky na závěr

Grilovaný ananas s medovou polevou

Ananas nakrájíme na plátky o síle cca 1,5 cm, vykrojíme střed. Zbytek čistého ananasu vhodný na gril rozkrájíme na 6 kousků, které napíchneme na bambusové špejle. Před grilováním posypeme ananas hnědým cukrem, a potřeme máslem s trochou medu. Grilujeme zhruba 5-7 minut do stavu, kdy nám povrch zezlátne a cukr se úplně rozpustí.

Banán plněný čokoládou

Méně tradiční recept, ale za to o dost peckovější a netradiční.

Vezmeme banán a ve slupce ho podélně nakrojíme, necháme u stopky cca 3-4 cm nedokrojené. Do otevřené části banánu, kterou jsme nařízly dáme kostičky čokolády podle výběru. Slupka banánu začne hnědnout – bude se pálit, ale je tak silná, že se nemusíte bát, že by jste si zničili i banán jako takový. Ten nám bude krásně chytat kouřové aroma. Hotovou chuťovku pak můžete jíst lžicí přímo ze slupky ideálně s vanilkovou zmrzlinou.

Pečené jablko se skořicí a ořechy

Na začátku všeho musíme nachystat jablka, oproti minulým receptům se tato jablka pečou celá bez krájení. Nejprve je nutné vyříznout jádřinec a udělat tak místo na náplň ze skořice a ořechů. V misce si smícháme mleté ořechy, třtinový cukr a citronovou kůru. Vzniklou směsí naplníme jablka, která dáme do hliníkového pekáčku, do pekáčku přilijeme i cca 2 cm vody, aby jablka nebyla na suchu. Naplněnou část jablka zakápneme pár kapkami vanilkového aromatu, potřeme troškou másla aby se nám rozpustilo a nateklo právě do náplně.. a dáme do grilu. Pečeme zhruba 50 minut při 180°C. Jablko po vyndání z grilu necháme lehce vychladnout, pak rozkrájíme na kousky a servírujeme hostům jako „sladké jednohubky“.